Mõõteseadmed ja detektorid

Vaata ja anna projektile hoogu HOOANDJAS

Projekti eestvedaja olen mina, Kaivo Lõppe ning minu suurem huvi ilmastiku ja meteoroloogia vastu sai alguse peale 2008a novembritormi. Siis hakkasin mõtlema, miks tekivad kõikvõimalikud ilmastikunähtused ning kuidas need käituvad ja mõjutavad meie elu.

Meteoroloogia on valdkond, mida on kahjuks Eesti kooliõpikutes ja ka avalikkuses käsitletud üldiselt väga vähe, kuigi ometi puudutab ja mõjutab ilmastik meie tegevusi eranditult iga päev.

Projekti eesmärk ongi see viga lahendada ja viia teema süvitsi laiema avalikkuseni. Soovime soetada vajalikud seadmed, milleks on ilmajaamad ja detektorid, et antud teemat saaks ka koolides ja ülikoolides põhjalikumalt käsitleda. Hetkel õpetab ülikoolidest Meteoroloogiat vaid Tartu Ülikool ja Mereakadeemia ning sealgi on kohad piiratud.

Hetkel on meil aktiivne koostöö nii Riigi Ilmateenistusega, juhtivate kvaliteetsete ilmajaamade tootjatega kui ka näiteks Eesti tuntuima ilmateadlase Jüri Kamenikuga. Kõik nad on valmis panustama meie projekti õnnestumisse nõu ja jõuga. 

Läbi erinevate mõõteseadmete soetamise (ilmajaamad, mis vastavad EU standarditele samuti välgudetektor, mida on Eestis hetkel täpselt mitte ühtegi) on võimalik antud teema viia avalikkuseni. Tulevikus plaanime välja anda raamatuid, kalendreid ning märkmike ja korraldada koolides, ülikoolides ning erinevates ettevõtetes loenguid ja koolitusi.

Täpsed, uued ja kasutamata seadmed annavad võimaluse ka tavanimesele näidata, kuidas käib ilmaprognoosimine ja vaatlusstatistika koostamine. Hetkel tegeleb antud teemaga vaid Riigi Ilmateenus ning sinna on tavakodanikul üpriski keeruline sisse pääseda. Tehakse küll aeg-ajalt nn. avatud uste päevi, kuid kuna see asutus ei ole teab mis suur, siis sealsed sünoptikud lihtsalt ei jõua selgitada kõike, mida võibolla teada soovitakse.

Meie sooviks ongi ka tavainimesele seadmete, mudelite ja detektorite peal näidata, kuidas ilmavaatlemine tegelikult käib. Anname võimaluse seda teha igapäevaselt, mitte kord või 2 aastas.

Ainult läbi oma silmade nägemise ja oma käte proovimise võib saada tavakodanikust asjatundlik ja täpne ilmateadlane ja erasünoptik.

Nimetatud seadmed ei ole kuigi odavad ja suur osa sellest on võimalik meil endal finantseerida, kuid veidi jääb veel puudu ja siinkohal palumegai hooandjate, tublide Eesti inimeste, panust. Vastutasuks pakume kõiksugu hüvesid, seadmeid ning koolitusi.

Kingitused toimetame hooandjateni Eestis ideaalselt toimiva pakiautomaadivõrgustiku kaudu ning koolitusi plaanime läbi viima hakata enamikes Eesti linnades. Oleme tulemusele ordineeritud ning püüame alati leida lahenduse, kuidas ka Sina saaksid sõltumata oma asukohast koolitusel osaleda.

Samuti lisame kõikide meie korraldatud sündmuste ning meid tutvustava info juurde ka heade hooandjate nimed nii meie sotsiaalmeedia kontol kui ka koduleheküljel (vastavalt toetaja nõusolekule).

Hooandjatele pakutavad reisid sisaldavad kõike – esimesel päeval transport Tallinnast (Tallinna on vaja siiski ise tulla), laevapiletit Soome (edasisõit Norra toimub 9-kohalise bussiga), toitlustust sihtkohas, majutust sihtkohas, tagasisõitu ja laevapiletit Tallinna. 

Oleme väga tänulikud, et panustad loodetavasti peatselt suurimasse meteoroloogia valdkonna kodanikualgatusse Eestis! Sa ei kahetse!

 

Vaata ja anna projektile hoogu HOOANDJAS