Korraldaja
SA Eestimaa Looduse Fond | Info ja kõik nende projektid
NB! Talgud
ELF on aastajagu kogunud toetusi nahkhiirte talvitumispaikade korrastamiseks. Tänu annetajate toele on 12.-15. juuli 2011 toimumas talgud nahkhiirte heaks. Kõigil soovijatel on seega võimalus ka ise oma abikäsi külge panna. Osaleda talvitumispaikadeks olevate käikude korrastamisel, käia koobastes ning saada rohkem teada nende salapäraste elukate tegemistest.
Lisainfo ja enda kirjapanek: http://www.talgud.ee/talgud/2011/harjumaa
Projekti taust ja eesmärgid
- Kõik Eestis elavad nahkhiired on looduskaitse all. Kuna nahkhiired kasutavad varje- ja talvituspaikadena sageli inimtekkelisi rajatisi, on nad küllaltki kergesti haavatavad.
- Nahkhiir vajab talvitumiseks sobivate tingimustega paika, stabiilset temperatuuri ja mittehäirimist. Talvitumiseks sobivad hästi näiteks maa-alused käigud või keldrid. Paraku on need sageli inimeste poolt prügi täis aetud. Pahatihti häirivad nahkhiiri käikudes seiklejad. Talveunest üles aetud nahkhiir kulutab ära palju tarvilikku energiat, mida ta vajaks kevadeni elus püsimiseks. Paljud nahkhiired seetõttu hukkuvad.
- Aitame luua turvalisemad tingimused nahkhiirte talvitumiseks. Vaata lisa siit või videot altpoolt.
Mida Sina saad teha?
- Nahkhiiri saab toetada, kandes toetussumma ELFi arveldusarvele, märksõna “Nahkhiirele”. Oma annetusega näitad hoolivust. Sinu toetuse abil korraldame talguid nahkhiirte talvitumispaikade korrastamiseks. Puhastame need prügist, avame ligipääsud, rajame tõkked ja paigaldame hoiatavad infotahvlid. Selliste talgute korraldamine on väga oluline ka inimeste teadlikkuse tõstmiseks looduskaitse alal.
Mida on tehtud?
- Eestimaa Looduse Fond (ELF) on nahkhiirte kaitsega tegelenud juba oma asutamisest saadik 1991. aastal. ELFi nahkhiiretöörühma tegevused hõlmavad käsitiivalistega seotud ekspertiiside koostamist, pöördujatele vajaliku nõu andmist ja nahkhiirte kaitse korraldamiseks vajaliku teabe kogumist. ELFi nahkhiirte ekspert osaleb ka EUROBATSi nõuandekomitee töörühmas, mis kogub ja analüüsib andmeid tuuleturbiinide mõju kohta nahkhiirtele. Loe pikemalt siit.
Meie koju (tegemist siis 30-datel ehitatud talumajaga) tuli suvisel ööl sisse üks nahkhiir.
seda siis kuskilt pragude vahelt. Tean, et meie kandis neid on kuid kus täpselt ja kuidas neil siis aidata siin meie piirkonnas edasi elada? Siin paistab neile meeldivat küll, vanu hooneid on siin veelgi.
Kas on Eestis kedagi, kes konkreetselt tegeleb nende loomakestega? Ehk saaksime koos siis meie kodu piirkonnas nahkhiirte eluolu lihtsamaks teha ;)
Nahkhiirtest kui kaitsealustest loomadest tuleks teatada kohalikule keskkonnaametile või nahkhiireuurijatele. Nahkhiireuurijaid on Eestis mitu, nendega saab ühendust, kui kirjutada näiteks aadressile nahkhiir ä tt elfond.ee. Nahkhiirtest teatamine on vajalik selleks, et saaksime koguda andmeid nahkhiirte leviku kohta – siis on võimalik midagi nahkhiirte kaitseks ette võtta. Et saada teada, kus nahkhiiri mingis piirkonnas veel on, tuleb teha vastavaid vaatlusi. Kõige hõlpsam on kasutada ultrahelidetektoreid. Lihtsamad ultrahelidetektorid e nahkhiiredetektorid polegi väga kallid. Nende kohta leiab infot näiteks Rootsi veebilehelt http://www.batsound.com. Nahkhiirtele on olulised eelkõige varjepaigad. Kui on olemas sobivad varjepaigad, saavad nahkhiired selles piirkonnas elada. Suvisteks varjepaikadeks sobivad nahkhiirtele puuõõnsused, lõhed puudes, puidust hoonete praod, varjekastid, ka linnupesakastid. Kui selliseid kohti me säilitame ja juurde loome, on see hea nahkhiirtele. Talveks meile jäävad nahkhiired talvituvad peamiselt maa-alustes ruumides, kus neid ei häirita liigselt ja kus on kartulikeldrile sarnased tingimused (temperatuur, niiskus eelkõige).
Ka meil on aeg-ajalt nahkhiiri näha – eriti paistab, et neile meeldib end sügisel maakeldrisse sättida. Kahjuks ei ole üski neist kevadeni vastu pidanud. Loodan, et neid leidub siin (Lõ-Eesti kant) veelgi.
Hiljuti juhtusin (vist) Rootsi kanalilt (Soomes) vaatama üht saadet, kus õpetas nahkhiire talvitumismajakest ehitama. Välimuse poolest meenutas postkasti, kuid sees oli mitu vahet (nagu mitme sahtliga kott – ülevalt vaadatuna) Katus avanes ka ja alt oli ava, kust loomakesed siseneda said.
Kui keegi aru sai :) või suudab selle saate välja peilida, võiks see õpetus ju ka siin kajastatud saada. Mõte oli hea.
Meie kliimas ei saa nahkhiired talvituda “talvitumismajakeses”, sest seal läheb talvel temperatuur kindlasti alla nulli. Sellisid majakesi nimetatakse nahkhiirte varjekastideks ja neid saavad kasutada nahkhiired soojal aastaajal varjepaigana. Õpetusi varjekastide tegemiseks võib leida internetist. Võib näiteks minna http://www.bats.org.uk/ ja panna sellel lehel otsingsse Bat Box.